Por të shtunën […]. Trupat tanë përdorin acid folik për të bërë qeliza të reja si lëkura, flokët dhe thonjtë. Dhe jam shtatzane, bera testin , pozitiv. Por nga ana tjetër, ata kishin më pak shanse për të përdorur drogë, ose alkool, si edhe për shtatzani të parakohëshme. Çfarë duhet të keni parasysh: Shkencëtarët janë në kërkim të metodave për të vlërësuar ndikimet në peshë dhe në shtatzani ndërkohë që mjekët duhet të marrin parasysh dhe historikun mjekësor të pacientit të tyre, stilin e jetësës dhe ta ndjekin me kujdes shtimin në peshë gjatë kësaj periudhe. Dy dasma diskrete, të cilat u zbuluan vetëm pak ditë para ceremonisë, do të. Ne moshat e reja, nen hapesiren e mesit te gypit, gjendet nje leng qe e mban bashke melaninen qe i jep ngjyren flokut. Poshtë në anët e kokës janë dy pjesë të indeve të cilat më vonë do të bëhen veshë. Organizmi…. Më të fundit. Te Beba-ks ne ju ofrojmë fakte në mënyrë që ju të bëni zgjedhjen e drejtë në lidhje me familjen tuaj. Por nuk kam bere asnje vizite, dua te pyes sa jave i bie te jem dhe kur te shkoj per eko qe ti shoh zemren bebit? Faleminderit!. Cikli në përgjithësi vjen disa javë pas ovulimit dhe mungesa e tij është një nga shenjat, që shpesh jep sinjal "alarmi" për një shtatzani të mundshme. Të vjellat e mëngjesit janë ndër shenjat më të mundshme të shtatzënisë. Sipas thashethemeve, ajo dhe bashkëshorti Elvis Sula, me gjasa do të bëhen sërish prindër të një djali. Nëse do të keni vajze, mitra e saj dhe tubat janë formuar. Sipas njoftimeve paraprake të autoriteteve lokale, duhen marrë masa parandaluese për shkak se prej vlerësimit të shkaqeve dhe rrethanave të ngjarjes, kanë konkluduar se ka rrezik potencial për pasjen e shpërthimeve të mëtejshme. Ju jeni shtatzanë që prej vetëm disa ditësh, por jeta e re që gjallon tek ju është tashmë shumë aktive. Dorëzohen pajisje mjekësore në Klinikën e Neonatologjisë dhe Pediatrisë në Spitalin e Mitrovicës. Ne javen e 15-16 duhet te kryhet nje matje e alfa fetoproteines. Frutat dhe Perimet: Frutat dhe perimet përmbajnë vlerat më të rëndësishme për femrat shtatzëna sidomos Vitaminën C dhe acidin folik. Testi i shtatzanise nga shume femra behet ne momente te ndryshme te dites e megjithate momenti me i pershtatshem per t`a bere ate eshte mengjesi, kur sapo jemi zgjuar nga gjumi, sepse ne kete moment urina eshte me e. Çdo ditë kanë filluar të shfaqen hollësi më të imta, si thonjtë dhe flokët si push. Ne shtatzani te gjithe sensoret rafinohen keshtu qe dhe ndjeshmeria behet akoma me e forte. Dhe jam shtatzane, bera testin , pozitiv. Mua nuk më ka pëlqyer asnjëherë Panucci. Banese me qira ne plazh Golemit 17 euro nata. 2- Mungesa e ciklit. Si po ndryshon jeta juaj. Kjo konsiderohet dita e pare e shtatzanise, prandaj duhet ta mbash mend. Infeksionet ma të rëndësishme në shtatzani përfshihen me shkurtimin T O R C H. “40 ditë e 40 net nuk kam fjetur nga kënaqësia. Ajo do të sjellë në jetë një djalë dhe momentalisht po shijon javët e fundit të pritjes së ëmbël. Çfarë duhet të keni parasysh: Shkencëtarët janë në kërkim të metodave për të vlërësuar ndikimet në peshë dhe në shtatzani ndërkohë që mjekët duhet të marrin parasysh dhe historikun mjekësor të pacientit të tyre, stilin e jetësës dhe ta ndjekin me kujdes shtimin në peshë gjatë kësaj periudhe. Memli Morina, mr. Ju lutem me thoni dicka sepse kam shume frike. PDF | On Feb 1, 2015, Astrit Gashi and others published Sëmundjet hipertensive në shtatzëni te gratë në moshat mbi 35 vjeç dhe nën 18 vjeç | Find, read and cite all the research you need. Elvis Naçi 377,701 views. Por si mund ta kuptojë gruaja se në cilin muaj ndodhet në varësi të …. Testi i shtatzanise nga shume femra behet ne momente te ndryshme te dites e megjithate momenti me i pershtatshem per t`a bere ate eshte mengjesi, kur sapo jemi zgjuar nga gjumi, sepse ne kete moment urina eshte me e. Action for Mothers and Children së bashku me Bankën Raiffeisen në Kosovë, e cila tash e disa vite e mbështet misionin e organizatës sonë, dorëzuan sot pajisjen Analizator Hematologjik dhe disa pajisje të tjera mjekësore në Klinikën e Neonatologjisë. Arsye e kësaj është se një numër i vogël i femrave (10-15%) e ka ciklin e plotë i cili zgjat 28 ditë, kështu që, nuk mund të llogaritet dita e saktë se. Por nga ana tjetër, ata kishin më pak shanse për të përdorur drogë, ose alkool, si edhe për shtatzani të parakohëshme. Ajo u shfaq mesditën e së hënës në programin “Ftesë në 5” për të rrëfyer ndryshimet që kanë ndodhur në jetën e saj gjatë këtyre viteve. Tashmë Eva është nënë e dy fëmijëve, të Jasëminës 5 vjeçare dhe një djali që është pothuaj 3 vjeç. Ne po ju paraqesim disa nga ato më të zakonshmet që ndodhin pothuajse te të gjitha gratë shtatzëna. bebet bebishëndetshëm ciklimenstrual diagnoza diagnozë diagnozëinfertiliteti ekografi fekondiminvitro fertilitet fertiliziminvitro fiv fëmijëtëshëndetshëm gjatështatzënisë gjinekologji icsi infertilitet informacion invitro iporsalinduri klinikagjinekologjiketiranë klinikaGliozheni kujdesi kujdesinështatzëni kuriozitet lindja lindjetëshëndetshme. Krijimi i njeriut ne barkun e nenes!- Elvis Naçi - Duration: 14:20. com 61,703 views. Nje grua shtatzane, qe ne fillim te konceptimit, ka shume ndjeshmeri ndaj ererave edhe se me pare nje ere e nje ushqimi mund ti pelqente tashme mund ti japi bezdi. Bazat e Ushqyerjes Ushqyerja e gruas shtatzënë 6 Ushqyerja e fëmijës Manual për Punonjësit e Kujdesit Shëndetësor Parësor madhësia: • Në 4 muaj, fetusi është rreth 10 cm i gjatë. Këto ndryshime janë të kushtëzuara si nga prezenca dhe zhvillimi i qenjës së re në mitër, ashtu edhe në veprimin shtuar të ca gjëndrrave endokrine të nënës dhe me veprimin plac. Në qoftë se po mendoni se mund të jeni shtatzënë, shpresojmë që lista jonë e shenjave më të zakonshme të shtatzënisë…. Dhe jam shtatzane, bera testin , pozitiv. Per me teper, nje grua qe shpreson te ngel shtatzene ka nevoj per me shume hekur, kalcium dhe proteina, te cilat suplementet me vitamina per para-shtatzani. Por si mund ta kuptojë gruaja se në cilin muaj ndodhet në varësi të […]. “40 ditë e 40 net nuk kam fjetur nga kënaqësia. • Kundër hundëve të zëna, përdorni sprej nasal me bazë ujë deti apo inhaloni. Jam bere shume nevrike, me pelqejne vetem embelsirat, nderkohe qe ne shtatzani me djalin kam pasur krejt te kunderten e ketyre shenjave. Ne jemi çfarë ju mbyllni në qetësi dhe ajo çka paralizoni kur shkoni në parajsën e natës ku ne nuk mund të shkelim. Qëndroni në shtëpi. Javët e para të shtatzanisë janë të vështira por edhe të rëndësishme, kjo pasi gruaja është tepër delikate dhe mjaft e rrezikuar për të pasur një abort spontan. Bebja juaj. Bebi Gjate Javes se 30 te Shtatzanise (me perkthim ne shqip) - Duration: 2:41. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Shume njerez qe presin te behen prinder edhe ju ndoshta keni pyetje rreth sigurise se seksit ne shtatzani dhe çfare eshte normale per shumicen e çifteve. Në shtatzani kujdesi për veten duhet të vazhdojë të jetë maksimal sidomos ndaj lëkurës duke qënë se ajo do të pësojë shumë ndryshime. Europa është në sytë e stuhisë së pandemisë COVID-19, me numrin e rasteve afër një milion, dhe duhet të lëvizë me kujdes maksimal kur mendon për lehtësimin e masave, tha drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetit të enjten. Ndryshimet fillojne qe javet e para te shtatzanise. Te gjitha javet e shtatzanise do te gjendet ne kete kategori qe ndryshe quhet Kalendari i Shtatzanise. Java e 7 e shtatzanise Nena Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te. Cikli në përgjithësi vjen disa javë pas ovulimit dhe mungesa e tij është një nga shenjat, që shpesh jep sinjal “alarmi” për një shtatzani të mundshme. Vija e kafe në bark gjatë shtatzënisë tregon diçka në lidhje Sherohu. Rëndësia e testeve në shtatzani për të zbuluar sa më herët keqformimet! - Duration: 30:07. Jam ne javen e 20 tash. Ushqyerja e gruas në shtatzani duhet të jetë e lirë ( pa hequr dorë nga dëshirat për ushqime të caktuara ) por duke mbajtur një regjim ushqimor të larmishëm dhe të përshtatshëm për statusin e saj - për të evituar intolerancën ushqimore të nënës dhe pastaj të fëmijës. Tensioni normal tek njerëzit është në. Këto zhvillime të fetusit janë të disajnuara të japin një ide të përgjithshme se si një fetus rritet ne mitër. Ne jemi cmenduria që gëlon brenda jush, duke u përgjëruar çdo cast që të clirohemi në mendjen tuaj shtazarake. Në këtë rast T është shkurtimi për Toksoplazmozën, O (përfshijnë hepatitin B, Parotitin, Treponema palidum), R është shkurtimi për rubeolën, C është shkurtimi për citomegalovirus, dhe H paraqet shkurtimin për herpes simplex virus. i lutem zotit te jem shtatzane. Gjatë shtatzanise ndodhin ndryshime të shumëta në trupin dhe psikikën e shtatzanes. PDF | On Feb 1, 2015, Astrit Gashi and others published Sëmundjet hipertensive në shtatzëni te gratë në moshat mbi 35 vjeç dhe nën 18 vjeç | Find, read and cite all the research you need. bebet bebishëndetshëm ciklimenstrual diagnoza diagnozë diagnozëinfertiliteti ekografi fekondiminvitro fertilitet fertiliziminvitro fiv fëmijëtëshëndetshëm gjatështatzënisë gjinekologji icsi infertilitet informacion invitro iporsalinduri klinikagjinekologjiketiranë klinikaGliozheni kujdesi kujdesinështatzëni kuriozitet lindja lindjetëshëndetshme. Periudha delikate për zhvillimin e tij afersisht kaloi, ndërsa rreziku për te humbur shtatzanine është me I vogël. Disa Peshore, kryesisht ata të lindur në fund të shtatorit, gjatë mesit të muajit mars mund të marrin lajme të mëdha nga failja, shoqëria apo kolegët në punë, kryesisht lajme për shtatzani dhe planifikim martese. Shtatzania -Shtatzënia zgjat rreth 40 javë, duke filluar nga dita e parë e menstruacioneve të fundit dhe këto janë grupuar në tre trimestre;I-java 1-12, kur formohen organet kryesore, II-java 13-28, kur organet kryesore fillojnë të funksionojnë, III-java 29-40, bebi fiton peshë për çdo javë dhe e ndieni të lëvizë shumë. Filtra Uji Cilësorë. Masat që duhet të merren për të shmangur një gjendje të ftohuri. 045 725 725 Çudia e parë që mund ta jeni kur shkoni në vizitën e parë te […]. Konsultohuni me mjekun tuaj per nevojat ne suplemente te tille. Nje vlere me e ulet anormale mund te tregoje probleme anomalish ne kromozome. E njejta gje ndodh me parfumet, nese me pare i adhuronte tashme i japin aq shume bezdi deri gati ne nzjerrje te ushqimit. Details von Bütschi, Ernst (-Javet) in Niederbipp (Adresse, Telefonnummer). Banese me qira ne plazh Golemit 17 euro nata. Testi i shtatzanise nga shume femra behet ne momente te ndryshme te dites e megjithate momenti me i pershtatshem per t`a bere ate eshte mengjesi, kur sapo jemi zgjuar nga gjumi, sepse ne kete moment urina eshte me e. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te. Por si mund ta kuptojë gruaja se në cilin muaj ndodhet në varësi të …. Postoje në Facebook. Ndersa ditet e javet kalojne, grate shtatzena pervec veshtiresive te tjera, hasim me se shumti veshtiresi ne frymemarrje, ose mezi arrijne te mbushen me fryme. Aktorja shqiptare Oriana Cama, të cilën publiku e ka parë në rolet e spektakleve si Portokalli apo Al Pazar ka. Ai nuk e derdhi spermen por vetem ma futi per disa sekonda dhe e nxorri sepse nuk e lashe se kisha frike. Ekografia, ose e quajtur ndryshe ultra-sonografia, eshte nje metode per te perftuar imazhe te organeve te brendeshme duke derguar brenda trupit vale tingujsh me frekuence te larte. Shikoni disa nga simptomat të cilat ju shfaqen në periudhën më të hershme. Shpesh ne themi se "trashëgoj sytë e babait" ose "inteligjenc ën e nënësơ. Gratë me shtatzëni me risk të lartë kanë nevojë. Qëndroni në distancë. Ajo do të sjellë në jetë një djalë dhe momentalisht po shijon javët e fundit të pritjes së ëmbël. Me pas sasia e hormoneve stabilizohet dhe mbetet e tille per gjate gjithe shtatzanise deri ne 3 javet e fundit para lindjes. • Depresioni nuk shfaqet në shtatzani por vetëm pas lindjes. Lajm i fundit - e fundit - politike - aktualitet - Shqipëria Ballkani Balkan balkans ballkan ballkani balkan shqiptaret shqiptarja gazeta shqiptare gsh. per UISH / Licensa / Portali. Embriopatite nuk jane specifike per llojin e shkaktarit te infeksionit, por jane specifike per fazen e zhvillimit ,vjetersise se shtatzanise kur ka ndodhur infeksioni. Adelina Tahiri dhe Serjoza Marko kanë vetëm pak muaj që janë martuar dhe tashmë presin të bëhen prindër për herë të parë. * Ruajtja e dhëmbëve nga prishja tek shtatzanat Për shkak të ndryshimit hormonal misherat e dhëmbëve dhe dhëmbët bëhen më delikat prandaj në ketë përiudhë duhet treguar me tepër kujdes. “Krizën do ta përballojmë bashkë”, Tritan Kalo shpërthen ndaj politikanëve: Po fitimet tuaja, të PPP-ve, KÇK-ve, tenderave a do t’i ndani me ne? Ministria e Shëndetësisë: 10 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit. - Sa shpesh shihen anomalit fetale ne barkun e nënës? Në përgjithësi në cdo 100 shtatzani 2 shihen anomali fetale(2%). Ne po ju paraqesim disa nga ato më të zakonshmet që ndodhin pothuajse te të gjitha gratë shtatzëna. Dy ditë më parë Linda Halimi solli në jetë vajzën e saj, Kaimana. Ekspertët arritën në përfundimin se mund të ishte një mekanizëm mbrojtës që organizmi i nënës vendos për të mbrojtur fëmijën nga toksinat dhe patogjenët e pranishëm në ushqim dhe pije, duke rritur shanset për të pasur një shtatzani të mbarë. Në këtë rast T është shkurtimi për Toksoplazmozën, O (përfshijnë hepatitin B, Parotitin, Treponema palidum), R është shkurtimi për rubeolën, C është shkurtimi për citomegalovirus, dhe H paraqet shkurtimin për herpes simplex virus. Gjithashtu ata nuk kishin dalë aq mirë në testet e inteligjencës. 1 ne 3 gra të moshës 35-39 vjeç dhe 1 në 2 gra. Ky test ka ne permbajtjen e tij disa antitrupa qe reagojne ne prani te hormonit hCG te shtatzanise. Inscrivez-vous sur Facebook pour communiquer avec Sylviane Javet et d’autres personnes que vous pouvez connaître. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te. Kontrollet tek mjeku jane shume te rendesishme. Ne javen e 15-16 duhet te kryhet nje matje e alfa fetoproteines. Ajo do të sjellë në jetë një djalë dhe momentalisht po shijon javët e fundit të pritjes së ëmbël. Cdo fije floku eshte si nje gyp me hapesire bosh ne mes. Studimi befasues për seksin në shtatzani, ajo që thuhet seks ne shtatzani Por pak ka bisedime rreth temes si seksi ne shtatzani, dhe kjo eshte ndoshta pershkak te tendencave kulturore qe kemi dhe. Të dhënat këtu nuk janë opinione, por janë informatat e fundit të bazuara nga informatat që kanë evidencë të marra nga burime të famshme anembanë botës si dhe në Kosovë. E dyta që dua të them është që ne po punojmë në këtë periudhë për të zgjeruar kapacitetet e porteve tona. Dua t'ju pyes si llogariten javet e shtatzanise, se kam degjuar qe Java e pare nuk quhet, prandaj me thoni dicka per kete. Rrjedhjet mund të shoqërohen edhe me dhimbje të ngjashme me ato të menstruacioneve. Rosolia(rubeola)eshte semundje infektive qe merret zakonisht ne femijeri. Bakër: Çfarëdo që shikon që është prej bakri do të thotë se ke për të bërë një njohje […]. Padyshim qe ne trimestrin e fundit (muajt 7, 8 dhe 9) problemi i mostretjes behet me i "dukshem", pasi fetusi (foshnja) eshte goxha i rritur dhe ushtron shtypje dhe ngushtim te hapesires se organit te stomakut. Kontrollet duhet te behn 1 here ne muaj deri ne muajin e tete. • Me durimin e duhur depresioni largohet vetë. Ne moshat e reja, nen hapesiren e mesit te gypit, gjendet nje leng qe e mban bashke melaninen qe i jep ngjyren flokut. Në shtatzani kujdesi për veten duhet të vazhdojë të jetë maksimal sidomos ndaj lëkurës duke qënë se ajo do të pësojë shumë ndryshime. Shtatzania Pas Ciklit. Laborator Intermedica është simbol i inovacionit dhe implementimit të analizave më të fundit. Por nga ana tjetër, ata kishin më pak shanse për të përdorur drogë, ose alkool, si edhe për shtatzani të parakohëshme. Disa nga mjeket rekomandojne qe te gjitha grate shtatzana duhet te nderpresin mardheniet seksuale ne javet e fundit te shtatzanis, si mase parandaluese e ndonje komplikimi, pershkake semeni (lengu i spermes) permbane nje kemikal qe mund te stimuloj shtrengimet. • Me durimin e duhur depresioni largohet vetë. • Kundër hundëve të zëna, përdorni sprej nasal me bazë ujë deti apo inhaloni. Marredhenie per shtatzani kam kryer me 18, 19 mars. Urime! Sapo keni mësuar se jeni shtatzenë! E tejmbushur me emocione por dhe e frikësuar sepse nuk e di cfarë të pret ne jemi ketu për të ndihmuar gjatë këtyre 40 javëve të rëndësishme. Ekspertët arritën në përfundimin se mund të ishte një mekanizëm mbrojtës që organizmi i nënës vendos për të mbrojtur fëmijën nga toksinat dhe patogjenët e pranishëm në ushqim dhe pije, duke rritur shanset për të pasur një shtatzani të mbarë. Per kujtese: sasia me e larte e hormonit hCG eshte ne javen e 7 -12 te shtatzanise. 5 Keshilla Per Femra Ne Te Njezetat. Periudha delikate per zhvillimin e tij afersisht kaloi, ndersa rreziku per te humbur shtatzanine eshte me I vogel. Ajo do të sjellë në jetë një djalë dhe momentalisht po shijon javët e fundit të pritjes së ëmbël. Ai do të zhvillohet gradualisht dhe do të ngrihet. keto kohet e fundit kam filluar urinoj pak si shpesh. Nëqoftëse pas 6 muaj përpjekjesh, nuk ka mundur të ndodhë koncepsioni, një grua mbi 35 vjeç duhet të konsultohet me mjekun specialist. Sasia e përgjithshme e gjakut qe qarkullon ne trupin tënd është rritur dhe do vazhdoje te rritet deri ne javen e 30. Në shtatzani kujdesi për veten duhet të vazhdojë të jetë maksimal sidomos ndaj lëkurës duke qënë se ajo do të pësojë shumë ndryshime. Dhe ka gjera qe prekin gjumi ne shtatzani gjate kesaj kohe. kur kam takuar doktorin me ka thene LFT normal. Gratë me shtatzëni me risk të lartë kanë nevojë. Adelina Tahiri dhe Serjoza Marko kanë vetëm pak muaj që janë martuar dhe tashmë presin të bëhen prindër për herë të parë. Kjo konsiderohet dita e pare e shtatzanise, prandaj duhet ta mbash mend. shtatzanise, gjate saj gruaja perjeton disa ndryshime dhe kryesisht gjate muajit te fundit do te perballet me teper me shqetesime te tipit. Infeksionet ma të rëndësishme në shtatzani përfshihen me shkurtimin T O R C H. keto kohe i bie per gati 2 vjet. Demet me te medha tek femija jane ato te syrit,sistemit nervor dhe keqformime te zemres. une per here te pare ne jeten time kam ndegjuar per shtatzani virgjine atehere kur zbulova se isha shtatzene. Qëndroni në shtëpi. Sindroma premenstruale përfshinë një term të gjerë në të cilat hyjnë simptome të ndryshme: ndryshime te disponimit, fryrje dhe dhimbje të gjinjve, mundime, vjellje ndonjëherë, spazma në këmbë (ngërçe), irritim dhe depresion. Gratë me diabet të tipit 1 ose 2 duhet të kryejnë testin A1c se paku 3 deri 4 muaj përpara se ato shpresojnë të mbeten shtatzane. Çdo ditë kanë filluar të shfaqen hollësi më të imta, si thonjtë dhe flokët si push. Marredhenie per shtatzani kam kryer me 18, 19 mars. Cilat janë gjërat që gruaja …. po e di a jam shtatzane apo jo. Per te krijuar hapsire per nje uterus ne rritje diafragma shtrengohet dhe frymemarrja behet me e ceket. Gjatë shtatzanisë është e rëndësishme që të tregohet një kujdes maksimal dhe brenda këtij kujdesi bën pjesë ushqyerja, veprimtaria e gruas etj. Muaj pas muaji,, Mustela prarqet etapat e rritjes së bebes në barkun e nënës gjatë 9 muajve të shtatzanisë, nga veza tek foshnja gati për të lindur…. Kjo është posaqërisht e rëndësishme në shtatzani. Me pas sasia e hormoneve stabilizohet dhe mbetet e tille per gjate gjithe shtatzanise deri ne 3 javet e fundit para lindjes. Në këtë rast T është shkurtimi për Toksoplazmozën, O (përfshijnë hepatitin B, Parotitin, Treponema palidum), R është shkurtimi për rubeolën, C është shkurtimi për citomegalovirus, dhe H paraqet shkurtimin për herpes simplex virus. Nena dhe Femijet. Studimet tregojnë se foshnjat lindin më të shëndetshme nëse kanë të paktën 39 javë që të rriten në mitër. Por nga ana tjetër, ata kishin më pak shanse për të përdorur drogë, ose alkool, si edhe për shtatzani të parakohëshme. Nje vlere me e ulet anormale mund te tregoje probleme anomalish ne kromozome. Tani jeni shtatë javëshe shtatëzëne (ose në javën e tetë nëse preferoni t’i numëroni ashtu). Si po ndryshon jeta juaj Nëse fëmija nuk ishte i planifikuar, ky do të jetë moment i parë kur ju mund të keni një ndjenjë jo të mirë që jeni shtatëzane. Por pak ka bisedime rreth temes si seksi ne shtatzani, dhe kjo eshte ndoshta per shkak te tendencave kulturore qe kemi dhe themi se nenat shtatzena nuk jane per seks. Mund tu dhëmbin dhe janë të ndjeshëm kur i prekin. Ndersa, 3 gota qumesht ne dite, ofrojne pjesen me te madhe te Kalciumit te nevojshem. Dëgjimi i tij është përforcuar mjaft mirë tashmë dhe ai mund të kuptojë në një version të shtrembëruar zërin tuaj, rrahjen e zemrës tuaj dhe zhurmat në stomakun tuaj. C ilat mund të jenë shenjat e para të shtatzanisë? Mungesa e ciklit? Apo mos ndoshta fillojnë të vihen re më parë?. Këngëtarja ka treguar për "Kosovaren" se ka pasur shtatzani ndjeshëm më të mbarë dhe se e ka shijuar këtë kohë. Sipas njoftimeve paraprake të autoriteteve lokale, duhen marrë masa parandaluese për shkak se prej vlerësimit të shkaqeve dhe rrethanave të ngjarjes, kanë konkluduar se ka rrezik potencial për pasjen e shpërthimeve të mëtejshme. “Doja të kaloja një shtatzani pa derdhur asnjë pikë loti, se mezi e prita”. Ne jemi çfarë ju mbyllni në qetësi dhe ajo çka paralizoni kur shkoni në parajsën e natës ku ne nuk mund të shkelim. Këto ndryshime janë të kushtëzuara si nga prezenca dhe zhvillimi i qenjës së re në mitër, ashtu edhe në veprimin shtuar të ca gjëndrrave endokrine të nënës dhe me veprimin plac. Ushqyerja e gruas në shtatzani duhet të jetë e lirë ( pa hequr dorë nga dëshirat për ushqime të caktuara ) por duke mbajtur një regjim ushqimor të larmishëm dhe të përshtatshëm për statusin e saj – për të evituar intolerancën ushqimore të nënës dhe pastaj të fëmijës. Sasia e përgjithshme e gjakut qe qarkullon ne trupin tënd është rritur dhe do vazhdoje te rritet deri ne javen e 30. Por me anë të n. Kontrollet tek mjeku jane shume te rendesishme. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te zhvillimit te tij. Ne javet e para te shtatzanise uterusi eshte i fshehur mbrapa kockes pelvike,prandaj rrezimet e vogla. Qëndroni të pastër. bebet bebishëndetshëm ciklimenstrual diagnoza diagnozë diagnozëinfertiliteti ekografi fekondiminvitro fertilitet fertiliziminvitro fiv fëmijëtëshëndetshëm gjatështatzënisë gjinekologji icsi infertilitet informacion invitro iporsalinduri klinikagjinekologjiketiranë klinikaGliozheni kujdesi kujdesinështatzëni kuriozitet lindja lindjetëshëndetshme. Jam ne javen e 20 tash. Disa gra janë të sigurta që janë shtatzënë që në momentin kur ndodh, për disa të tjera duhen 5 teste pozitive shtatzënie, së bashku me një sërë simptomash që të jenë vërtet të sigurta. Periudha delikate per zhvillimin e tij afersisht kaloi, ndersa rreziku per te humbur shtatzanine eshte me I vogel. Në fakt ajo që ne trashëguam me të vërtet ishin genet, të cilat shkaktuan reaksionet fiziologjike të domosdoshme për të zhvilluar në një mënyrë përfundimtare ngjyrën e syve dhe inteligjencën tonë. Portalit / Licensa / Bazat e Infermieristikes per Infermiere / Mami / Teknik Laboratori. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Mon Aug 17, 2009 8:40 am: Shtatzania, çfarë ndodh me bebin dhe nënën ne muajt e shatzanise bazuar ne javet e shtatzanise. Venat e gjakut janë të dukshme përmes lekurës së hollë dhe veshët kanë zënë pozicionin final edhe pse janë paksa të dal nga koka. Këngëtarja shqiptare e mbajti sekret shtatzëninë deri në momentin e. kam perdorur kur me ciprinol dhe pilula. Në këtë qytet shumë të […]. nga migrena,apo probleme ne lukth,probleme me kancer ne zoret e barkut,rrullat ne fytyr,problemet ne shtatzani,si edhe shum probleme te tjera nga semundjet te shumta kur njeri e pine apo e perdore ujin salsabil ne nje koh prej 90 ditesh trupi dhe organizmi i njeriut lirohet nga keto smundje. Lajm i fundit - e fundit - politike - aktualitet - Shqipëria Ballkani Balkan balkans ballkan ballkani balkan shqiptaret shqiptarja gazeta shqiptare gsh. Seksi Ne Shtatzani. Cdo fije floku eshte si nje gyp me hapesire bosh ne mes. Voice of Albanians. dhe prek shumë gra. Teksa pritet një ndryshim i madh i kushteve meteorologjike nga dita e shtunë, këtë të premte moti do të vijojë të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta. Duket se Adelina po e shijon cdo moment këtë shtatzani. mirembrema dhe pershendetje te gjithave ju mikesha te miat, ndersa ditet e javet kalojne, grate shtatzena pervec veshtiresive te tjera, hasim me se shumti veshtiresi ne frymemarrje, ose mezi arrijne te mbushen me fryme. al gazetashqiptare. Ekspertët arritën në përfundimin se mund të ishte një mekanizëm mbrojtës që organizmi i nënës vendos për të mbrojtur fëmijën nga toksinat dhe patogjenët e pranishëm në ushqim dhe pije, duke rritur shanset për të pasur një shtatzani të mbarë. “Sot më shumë se kurrë duhet tëRead More. Fetus është vetëm rreth 3. Facebook offre à chacun le pouvoir de partager et. Ne hapesiren e gypit gjendet nje substance ngjyrosese e quajtur melanine. A mundet Seksi Te Lendoj Foshnjen? Jo, jo direkt. 17 Dhjetor 2019, Mitrovicë. Ne rastet kur infeksioni ndodh ne 12-te javet e para te shtatzanise mund te shkaktohen embriopatite, demtimi i embrionit. Muret e mitres jane muskuj te forte qe e mbajne bebin te sigurt dhe po ashtu likidi amnial sherben si jastek mbrojtes. Sekretaria Nr 04 2256036/0673772505 E hene -premte 09. per UISH / Licensa / Portali. Lymphogranuloma venerum. Voice of Albanians. Këngëtarja ka treguar për “Kosovaren” se ka pasur shtatzani ndjeshëm më të mbarë dhe se e ka shijuar këtë kohë. Zgjidhni te pakten 3 racione nga ushqimet e pasura ne hekur si mishi I vicit ose qengjit, thjerrzat, frutat e thara, spinaqi, gjethet e panxharit etj. Un para 6 muajsh bera abort spontan u be 5 muaj qe kryejm marredhenie te pambrojtur kam perdorur dhe clomid muajin qe kaloi ciklin e kam me 25 dmth dhe dy dit por kam dy dit me sekrecione kafe kam dhimbje ne fund te barkut dhe mesi jam dhe pak e lodhur kam dhe dhimbje gjoksi nuk. Metodat: Eshte shfrytzuar material nga protokolet per regjistrimin e pacienteve ne Ambulancen Psikiatrike per 3 muaj (qershor,korik dhe gusht) te 2009. Adelina Tahiri dhe Serjoza Marko kanë vetëm pak muaj që janë martuar dhe tashmë presin të bëhen prindër për herë të parë. sci gjinekolog – obstetër tel. hemoroidet ne shtatzani. Konsultohu me mjekun se cka ai apo ajo mendon. Në shtatzani binjake monozigotike ( të një veze) dhe në shtatzanite e një martese me lidhje gjaku ky rrezik rritet në 4 der 5 %. Sasia e pergjithshme e gjakut qe qarkullon ne trupin e nenes eshte rritur dhe do vazhdoje te rritet deri ne javen e 30. Fetus është vetëm rreth 3. por mu shfaq prape oara 2 javesh,shkova. Marredhenie per shtatzani kam kryer me 18, 19 mars. Mirëpo së fundmi këngëtarja ka bërë një gabim duke konsumuar verë të bardhë, gjë që nuk është e lejueshme gjatë shtatzënisë. Ne rastet kur infeksioni ndodh ne 12-te javet e para te shtatzanise mund te shkaktohen embriopatite, demtimi i embrionit. Në këtë postim do t’ju paraqesim shenjat më të hershme të shtatzanisë, para se t’ju mungojnë periodat:. Ne te njejten menyre ne te cilen llogariten javet e shtatzanise llogaritet edhe data e lindjes. Me shumë mundësi dhimbjet tuaja janë si pasojë e zgjerimit të muskujve dhe lidhëseve të mitrës. Ka mundësi të ndihesh kështu deri në lindje. Duket se Adelina po e shijon cdo moment këtë shtatzani. Më lehtë e më thjesht nuk ka qenë asnjëherë. kam perdorur kur me ciprinol dhe pilula. i lutem zotit te jem shtatzane. Gjithashtu ata nuk kishin dalë aq mirë në testet e inteligjencës. Sepse lekura jone nuk prodhon me floke. Pas 2 jave qarkullimi juaj rritet, dhe do të vazhdojë të përmirësohet për 10 javet e ardhshme. Te gjitha javet e shtatzanise do te gjendet ne kete kategori qe ndryshe quhet Kalendari i Shtatzanise. Padyshim qe ne trimestrin e fundit (muajt 7, 8 dhe 9) problemi i mostretjes behet me i "dukshem", pasi fetusi (foshnja) eshte goxha i rritur dhe ushtron shtypje dhe ngushtim te hapesires se organit te stomakut. Sipas Meteoalb, temperaturat e ajrit rriten të premten duke variuar nga 3 në 18°C. Vitaminat “Healthy Start” përfshijnë acidin folik dhe vitamina D janë të përshtatshme për të gjitha femrat, përvec atyre që zgjedhin një dietë vegane. Një studim tjetër, i njohur si projekti i ABC-së, tregon rëndësinë e arsimimit të hershëm për fëmijët e varfër. Vile ne plazh. Ne shtatzani te gjithe sensoret rafinohen keshtu qe dhe ndjeshmeria behet akoma me e forte. Lajm i fundit - e fundit - politike - aktualitet - Shqipëria Ballkani Balkan balkans ballkan ballkani balkan shqiptaret shqiptarja gazeta shqiptare gsh. Enea 1234 (16 orë më parë)-Komente (2) më shumë. • Depresioni nuk shfaqet në shtatzani por vetëm pas lindjes. Nje grua shtatzane, qe ne fillim te konceptimit, ka shume ndjeshmeri ndaj ererave edhe se me pare nje ere e nje ushqimi mund ti pelqente tashme mund ti japi bezdi. Por me kalimin e moshes,ky leng i fijeve te flokut pakesohet. Gjithashtu, mendohet se nenat te cilat para shtatzanise kane vuajtur nga turbullimet gjate udhetimeve me makine, apo gjate shtatzanise kane ne uterus nje bebe vajze, jane me te rrezikuara per te pasur. Kjo konsiderohet dita e pare e shtatzanise, prandaj duhet ta mbash mend. A jane suplementet te domosdoshme ne shtatzani? Kjo varet nga dieta e gruas shtatzene. Mirë se vini! Hyni në llogarinë tuaj. Titulli: Shtatzania,bazuar ne javet e shtatzanise. seks ne shtatzani Qe te kemi femije te shendohe ne duhet te kemi nje trupe te shendoshe, ju mund ta zbuloni kete me ane te testit per shtatzani. Tashmë Eva është nënë e dy fëmijëve, të Jasëminës 5 vjeçare dhe një djali që është pothuaj 3 vjeç. java 13 java 6 javet rritja e bebit. Për fat të mirë, buzëqeshjen ia sjell muzika dhe skena, nga të cilat ajo nuk ndahet dot, as kur nuk punon. E enjte, 24 Nëntor 2010. Postoje në Facebook. Me pas sasia e hormoneve stabilizohet dhe mbetet e tille per gjate gjithe shtatzanise deri ne 3 javet e fundit para lindjes. Kjo ndodh pasi embrioni fiksohet ne uterus. Ndryshimet fillojne qe javet e para te shtatzanise. Muaji i parë. Unë ende nuk mund të besoj se sa i madh dhe i vendosur është tani ". Abort quhet ndërprerja e shtatzënësisë duke e nxjerrë fetusin me qëllim, me anën e mjeteve mekanike, fizike, sikur është operacioni, ose me mjete kimike, me pilula aborti. Pra, edhe pak e do të bëhet nënë për herë të dytë. Siç them gjithmonë për italianët që vijnë në Shqipëri, ka gjithmonë një opinion pothuaj të përbashkët që ndodhen në një vend që ashtu si edhe Italia ka të mirat, ashtu si edhe defektet e saj. nuk mbushem dot me fryme. Vile ne plazh. nga migrena,apo probleme ne lukth,probleme me kancer ne zoret e barkut,rrullat ne fytyr,problemet ne shtatzani,si edhe shum probleme te tjera nga semundjet te shumta kur njeri e pine apo e perdore ujin salsabil ne nje koh prej 90 ditesh trupi dhe organizmi i njeriut lirohet nga keto smundje. Kjo pasi diabeti i lidhur me defektet e lindjes ndodh herët në shtatzani. Për këtë arsye është e domosdoshme të aplikohet një krem apo vaj i një cilësie të mirë dhe i përshtatshëm për këtë periudhë. Mua më duket shumë arroigant në konferenca shtyp. Në këtë postim do t’ju paraqesim shenjat më të hershme të shtatzanisë, para se t’ju mungojnë periodat:. Këngëtarja ka treguar për “Kosovaren” se ka pasur shtatzani ndjeshëm më të mbarë dhe se e ka shijuar këtë kohë. Si llogariten javet e shtatzanise? Po muajt e shtatzanisë? Gjatë shtatzanisë zakonisht përdoren javët dhe jo muajt për t'ju referuar periudhës përkatëse në të cilën gruaja ndodhet. Doza shume te larta te vitamines A ne javet e para te shtatzanise, rralle shkaktojne defekte tek femijet, te cilat mund te jene ene fytyre, veshe, sy ose ne palate. Me pas sasia e hormoneve stabilizohet dhe mbetet e tille per gjate gjithe shtatzanise deri ne 3 javet e fundit para lindjes. com 61,703 views. Kjo shkakton te djegsiren e famshme te stomakut. Ndoshta shumë prej jush i kanë provuar, por ato të cilat e kanë për herë të parë, do të mësojnë se çfarë do të presin. Te gjitha javet e shtatzanise do te gjendet ne kete kategori qe ndryshe quhet Kalendari i Shtatzanise. nga migrena,apo probleme ne lukth,probleme me kancer ne zoret e barkut,rrullat ne fytyr,problemet ne shtatzani,si edhe shum probleme te tjera nga semundjet te shumta kur njeri e pine apo e perdore ujin salsabil ne nje koh prej 90 ditesh trupi dhe organizmi i njeriut lirohet nga keto smundje. Këto valë rregjistrohen dhe paraqiten si një imazh në kohë reale. dhimbjet me fillojne diten e pare dhe me zgjasin 2 dite,sidomos gjate veres dhimbjet behen te padurushme. hemoroidet ne shtatzani. Çdo test duhet të përsëritet sërish pas 48 orëve. Unë ende nuk mund të besoj se sa i madh dhe i vendosur është tani ". përbërësit Relora janë hulumtuar dhe dokumentuar gjerësisht me mbi 45 aktualisht studimet në dispozicion. Ndersa ditet e javet kalojne, grate shtatzena pervec veshtiresive te tjera, hasim me se shumti veshtiresi ne frymemarrje, ose mezi arrijne te mbushen me fryme. "Ne ishim atje në atë moment kur i hapi sytë dhe ishte e mahnitshme. Ne sot jetojmë falë atyre që na kanë mundësuar zhvillimin embrional dhe na kanë mbrojtur deri në aftësimin e jetës sonë autonome, të mëvetësishme, atëherë edhe ne e kemi obligim, moral dhe njerëzor që t'iu mundësojmë që edhe embrionet e sotshme e të ardhshme të jetojnë. Mos pi kafe, mos pi alkol, mos pi kola, mos pi qumesht. Fetus është vetëm rreth 3. Gjakderdhjet gjatë shtatzënisë janë një dukuri relativisht e shpeshtë, por ato mund të jenë edhe shenjë e rrezikshme dhe ju gjithmonë duhet të kontaktoni mjekun kurdo që kjo ndodh. tė e nė do nuk ėshtė i mė po qė dhe pėr njė me se ta unė ka ti jo te mirė mund ju ēfarė nga si duhet ne kjo kam kėtė ai por shumė jam di kėtu je ke a. Tremujori I pare Java 3 Fekondimi ndodh 2-3 jave nga dita e pare e menstruacioneve te fundit. Nje grua shtatzane, qe ne fillim te konceptimit, ka shume ndjeshmeri ndaj ererave edhe se me pare nje ere e nje ushqimi mund ti pelqente tashme mund ti japi bezdi. Për këtë arsye është e domosdoshme të aplikohet një krem apo vaj i një cilësie të mirë dhe i përshtatshëm për këtë periudhë. Norma në të cilën zemra e shtyn gjakun në arterje dhe përgjigja e arterjeve gjeneron atë që ne e quajmë tension të gjakut. com bluetooth radio rash bashkim hoxha sport news fair play Studio e Hapur te fundit minuta pas minute Koha për tu zgjuar Me zemër të hapur Shqiptarët për shqiptarët edi rama lulzim. Nuk e kuptoj pse nuk ka ligjerata per vajza te reja per mi parandalu shtatzanite e padeshiruara. Ryva Kajtazi, këtë vikend e ka kaluar në fshat, ku është kujdesur për të […]. Ekografia, ose e quajtur ndryshe ultra-sonografia, eshte nje metode per te perftuar imazhe te organeve te brendeshme duke derguar brenda trupit vale tingujsh me frekuence te larte. java 13 java 6 javet rritja e bebit. Shtatzenia ime:-) (1 months ago) Email this blogthis! share to twitter share to facebook share to pinterest. Çdo ditë kanë filluar të shfaqen hollësi më të imta, si thonjtë dhe flokët si push. • Depresioni nuk shfaqet në shtatzani por vetëm pas lindjes. Marredhenie per shtatzani kam kryer me 18, 19 mars. Studimi befasues për seksin në shtatzani, ajo që thuhet seks ne shtatzani Por pak ka bisedime rreth temes si seksi ne shtatzani, dhe kjo eshte ndoshta pershkak te tendencave kulturore qe kemi dhe. - Sa shpesh shihen anomalit fetale ne barkun e nënës? Në përgjithësi në cdo 100 shtatzani 2 shihen anomali fetale(2%). Testi i shtatzanise nga shume femra behet ne momente te ndryshme te dites e megjithate momenti me i pershtatshem per t`a bere ate eshte mengjesi, kur sapo jemi zgjuar nga gjumi, sepse ne kete moment urina eshte me e. Muaji i tretë. • Depresioni nuk shfaqet në shtatzani por vetëm pas lindjes. Pyetje te zgjidhura Infermieria. Materiale te ngjashme. Kjo shtatzani është e dyta për Xhemin, e cila është mami një djali 3-vjeçar, Martinit. Shume gra shtatzana zbulojne se simptomet sikur plogeshtia, perzierja (ndjenja per te vjell), forcimi i gjinjeve dhe ngritja e nevojes per te urinuar e bejne seksin shume te padeshirueshem, veqanarisht gjate tre mujorit te. Kjo shkakton te djegsiren e famshme te stomakut. Më të fundit. Ai do të zhvillohet gradualisht dhe do të ngrihet. Në këtë qytet shumë të […]. Ndërkohë që kishte kohë, që qarkullonin thashetheme mbi një shtatzani të mundshme të cilat aktorja i ka mohuar vazhdimisht, duket se ajo ka vendosur të ndajë tani lajmin se ajo dhe bashkëshorti i saj, Cash Warren do të bëhën prindër për të tretën herë. Nje vlere me e ulet anormale mund te tregoje probleme anomalish ne kromozome. Ajo u shfaq mesditën e së hënës në programin “Ftesë në 5” për të rrëfyer ndryshimet që kanë ndodhur në jetën e saj gjatë këtyre viteve. Dy dasma diskrete, të cilat u zbuluan vetëm pak ditë para ceremonisë, do të. Sipas studimeve ekzistojnë disa shenja të zakonshme që ju tregojnë se keni mbetur shtatzënë para kësaj periudhe kohore. Ndryshimet fillojne qe javet e para te shtatzanise. Sikur shume njerez qe presin te behen prinder edhe ju ndoshta keni pyetje rreth siguris se seksit ne shtatzani dhe cka eshte normale per shumecn e qiftaveE po, cka eshte normale mund te ndryshoj shume, por nje fakt e ke te sigurt per te cilen mundesh shlire te llogaritesh se do te ket ndryshime ne jeten tuaj seksuale. Shtatezania juaj ka nisur qe nga momenti i fekondimit te vezes duke nisur keshtu javet e para te shtatezanise. Vile ne plazh. Ky artikull u shkruajt si përgjigje e pyetjes së një vizitoreje të faqes sonë. Javët e para të shtatzanisë janë të vështira por edhe të rëndësishme, kjo pasi gruaja është tepër delikate dhe mjaft e rrezikuar për të pasur një abort spontan. Gjithashtu ne punësojmë me qindra njerëz, që sigurojnë të ardhura të kënaqshme nga ky biznes, sigurisht këtë periudhe duke respektuar masat kundër COVID-19, me doreza dhe maska”, – tha për ATSH-në, një sipërmarrës privat i këtij sektori nga Malësia e Madhe. Dua t'ju pyes si llogariten javet e shtatzanise, se kam degjuar qe Java e pare nuk quhet, prandaj me thoni dicka per kete. Shtatzania jave pas jave. Ato bëhën më të ndërgjegjshme mbi ushqimin, pijet , dhe ilaçet që po konsumojnë dhe gjejnë pak kohë për ushtrime fizike, tha mes …. Më poshtë do të shpjegojmë se cilat janë lëndët ushqyese -proteinat, karbohidratet, fibrat, vitaminat dhe mineralet-që femrat kanë nevojë në shtatzani dhe pse. Dhoma plazhi 12 euro nata. Nje here ne 2 jave gjate muajit te tete dhe 1 here ne jave gjate muajit te nente te shtatzanise. Edhe pas mjekimit, fenomene të tilla mund të përsëriten në çdo moment. Ne shtatzani te gjithe sensoret rafinohen keshtu qe dhe ndjeshmeria behet akoma me e forte. Ekografia ne shtatzani Ekoja Obstetrikale i referohet përdorimit të ultratingujve (valë tingujsh me frekuencë të lartë) për të vizualizuar dhe për rrjedhojë për të përcaktuar kushtet klinike të një gruaje shtatzanë dhe të embrionit ose fetusit të saj. Mirëpo së fundmi këngëtarja ka bërë një gabim duke konsumuar verë të bardhë, gjë që. Kjo ndodh për shkak se sistemi imunitar është më pak i fuqishëm gjatë shtatzanisë. Nena dhe Femijet. com 61,703 views. Dëshira për të patur fëmijë të shëndetshëm mund t'i inkurajojë disa femra të marrin vendime më të shëndetshme për stilin e tyre të jetesës gjatë periudhës që po tentojnë për një shtatzani. Rritja e barkut ne shtatzani pershendetje jam ne muajin e 5 te shtatzanis dmth sapo kam hyr ne muajin e 5 dhe kam shtuar Muajt e shtatezanise dhe javet perkatese. 3 deri ne 4 femra e përjetojnë këtë gjendje të sindromës para menstruacioneve. Megjithatë, është i zënë duke u gëlltitur dhe gjuajtur shkelma. Me pas sasia e hormoneve stabilizohet dhe mbetet e tille per gjate gjithe shtatzanise deri ne 3 javet e fundit para lindjes. Ne tre javet ne vazhdim bebi do dyfishoje dimensionet. Ndryshime në gjoks Shumë femra provojnë ndjeshmëri të madhe në zonën e gjoksit. Ajo do të sjellë në jetë një djalë dhe momentalisht po shijon javët e fundit të pritjes së ëmbël. Sipas statistikave depresioni në shtatzani prek rreth 10-20% të grave, i cili sigurisht që kërkon kujdesin e duhur. Marredhenie per shtatzani kam kryer me 18, 19 mars. : +355 68 68 23. Krijimi i njeriut ne barkun e nenes!- Elvis Naçi - Duration: 14:20. Ti mund të mos dukesh shtatzënë por je duke e ndjerë sepse një pafundësi hormonesh po përgatisin trupin tuaj për tu bërë shtëpia ideale për foshnjen për 9 muajt e ardhshëm. Duket se Adelina po e shijon cdo moment këtë shtatzani. Ai do të zhvillohet gradualisht dhe do të ngrihet. Tensioni normal tek njerëzit është në. Frutat dhe Perimet: Frutat dhe perimet përmbajnë vlerat më të rëndësishme për femrat shtatzëna sidomos Vitaminën C dhe acidin folik. Më poshtë ne po ju rikujtojmë disa nga grupet e ushqimeve të sugjeruara për të pasur një shtatzani të lehtë dhe një foshnje të shëndetshme. Shpesh ne themi se "trashëgoj sytë e babait" ose "inteligjenc ën e nënësơ. Te gjitha javet e shtatzanise do te gjendet ne kete kategori qe ndryshe quhet Kalendari i Shtatzanise. hemoroidet ne shtatzani. Vitaminat “Healthy Start” përfshijnë acidin folik dhe vitamina D janë të përshtatshme për të gjitha femrat, përvec atyre që zgjedhin një dietë vegane. Sot me erdhen disa. Ndryshimet do të vihen re që në javët e para të. Shtatzania Pas Ciklit. Por si mund ta kuptojë gruaja se në cilin muaj ndodhet në varësi të […]. Ju jeni shtatzanë që prej vetëm disa ditësh, por jeta e re që gjallon tek ju është tashmë shumë aktive. 2- Mungesa e ciklit. Si llogariten javet e shtatzanise? Po muajt e shtatzanisë? Gjatë shtatzanisë zakonisht përdoren javët dhe jo muajt për t’ju referuar periudhës përkatëse në të cilën gruaja ndodhet. Sipas studimeve ekzistojnë disa shenja të zakonshme që ju tregojnë se keni mbetur shtatzënë para kësaj periudhe kohore. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te. Në fund të javës së 4-ërt, janë krijuar bazat e sistemit nervor dhe të palcës kurrizore. Birmingham - Katër bebe, vajza katërnjake të lindura 10 javë para kohe, do të jenë së bashku në shtëpinë e tyre për Krishtlindje, njofton BBC, citon Syri. Nëse ju shikoni në ëndërr një grua shtatzënë qe lind do të keni sukses të madh në fushën profesionale. Qëndroni në distancë. Gjithashtu ata nuk kishin dalë aq mirë në testet e inteligjencës. Konsultohuni me mjekun tuaj per nevojat ne suplemente te tille. Fëmija juaj tani peshon rreth 500 gram dhe gjatësia e tij është rreth 29 centimetra nga maja e kokës deri te thembra. Postoje në Facebook. sci gjinekolog – obstetër tel. Organizmi…. Filtra Uji Cilësorë. Ne moshat e reja, nen hapesiren e mesit te gypit, gjendet nje leng qe e mban bashke melaninen qe i jep ngjyren flokut. hemoroidet ne shtatzani. kur kam takuar doktorin me ka thene LFT normal. Në shtatzani binjake monozigotike ( të një veze) dhe në shtatzanite e një martese me lidhje gjaku ky rrezik rritet në 4 der 5 %. Në shtatzani kujdesi për veten duhet të vazhdojë të jetë maksimal sidomos ndaj lëkurës duke qënë se ajo do të pësojë shumë ndryshime. Kjo veshtiresi haset me se shumti ne dy muajt e fundit te shtatzenise, pasi fetusi (bebi) ka nje mase fizike me te madhe dhe ushtron me shume shtypje. Nuk rekomadohet shtatzani pas moshes 35 vjeçare, jo pse nuk ben, por qe ne ate moshte shtohen me shume rreziqet prandaj duhet shtuar kujdesin me shume rreth ecurise se shtatzanise dhe zhvillimit te mire te frytit, si dhe vete nenes. Ne jemi gjithnjë me ju për të siguruar së të gjitha nënat e ardhshme t’i shohin princat dhe princeshat e tyre për të cilët kanë ëndërruar aq shumë. Dyshoj ne shtatzani ! Salaa (12 orë më parë)-Komente (2) Ne lidhje me planifikim shtatzanie. Ne tre javet ne vazhdim bebi do dyfishoje dimensionet. 【送料無料】 忘却のサチコ Blu-ray BOX(5枚組) 【BLU-RAY DISC】 正規品販売!,激安超安値 【高知インター店】【送料無料】 忘却のサチコ Blu-ray BOX(5枚組) 【BLU-RAY DISC】 , - berghy. Po, nëse je shtatzanë për herë të parë do të vësh re marrje fryme rreth javës së 30-të dhe është llogjike, përderisa bebi shtyp diafragmën. Kjo ndodh për shkak se sistemi imunitar është më pak i fuqishëm gjatë shtatzanisë. bebet bebishëndetshëm ciklimenstrual diagnoza diagnozë diagnozëinfertiliteti ekografi fekondiminvitro fertilitet fertiliziminvitro fiv fëmijëtëshëndetshëm gjatështatzënisë gjinekologji icsi infertilitet informacion invitro iporsalinduri klinikagjinekologjiketiranë klinikaGliozheni kujdesi kujdesinështatzëni kuriozitet lindja lindjetëshëndetshme. Gratë në shtatzani vijuese e ndiejnë atë më vonë, thuajse në të njëjtën periudhë kur nis lindja. Për këtë arsye është e domosdoshme të aplikohet një krem apo vaj i një cilësie të mirë dhe i përshtatshëm për këtë periudhë. Duket se Adelina po e shijon cdo moment këtë shtatzani. Banese me qira ne plazh Golemit 17 euro nata. Qëndroni të pastër. Per te vleresuar rezultatet tek nena dhe tek fetusi pas trajtimit me. Të vjellat e mëngjesit janë ndër shenjat më të mundshme të shtatzënisë. shtatzanise, gjate saj gruaja perjeton disa ndryshime dhe kryesisht gjate muajit te fundit do te perballet me teper me shqetesime te tipit. Por të shtunën […]. Megjithatë, është i zënë duke u gëlltitur dhe gjuajtur shkelma. Cikli në përgjithësi vjen disa javë pas ovulimit dhe mungesa e tij është një nga shenjat, që shpesh jep sinjal “alarmi” për një shtatzani të mundshme. Kjo ndodh pasi embrioni fiksohet ne uterus. Dëgjimi i tij është përforcuar mjaft mirë tashmë dhe ai mund të kuptojë në një version të shtrembëruar zërin tuaj, rrahjen e zemrës tuaj dhe zhurmat në stomakun tuaj. • Me durimin e duhur depresioni largohet vetë. Inscrivez-vous sur Facebook pour communiquer avec Sylviane Javet et d’autres personnes que vous pouvez connaître. Filloni një zakon të shëndetshëm sot duke marrë 400 mcg acid folik çdo ditë. Muaji i parë. Kjo ndodh për shkak se sistemi imunitar është më pak i fuqishëm gjatë shtatzanisë. Padyshim qe ne trimestrin e fundit (muajt 7, 8 dhe 9) problemi i mostretjes behet me i "dukshem", pasi fetusi (foshnja) eshte goxha i rritur dhe ushtron shtypje dhe ngushtim te hapesires se organit te stomakut. Këngëtarja shqiptare e mbajti sekret shtatzëninë deri në momentin e. Të gjitha organet e tij janë krijuar dhe vazhdojnë zhvillimin e tyre. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te. Aktorja shqiptare Oriana Cama, të cilën publiku e ka parë në rolet e spektakleve si Portokalli apo Al Pazar ka. Bebi Gjate Javes se 30 te Shtatzanise (me perkthim ne shqip) - Duration: 2:41. Varësisht nga ku gjakderdhja origjinën e termit - herët apo vonë, ne mund të supozojmë patologjinë që e ka shkaktuar gjakderdhje. Mirembrema dhe pershendetje te gjithave ju mikesha te miat,. Konsultohu me mjekun se cka ai apo ajo mendon. Me pak disiplinë do t'ia dalim. Ne fazen e pare shfaqen ulqeracione herpetiforme te dhimbshme, kurse ne fazen e dyte kemi shfaqjen e limfadenitit inguinal, por pacientet mund te kene edhe ethe, dhimbje te kokes, nauzea, te vjellura dhe dhimbje te kyqeve. Shtatzania në muajin e parë : Është ndarë në tre shtresa, të cilat më vonë krijojnë organe dhe inde. Dua t'ju pyes si llogariten javet e shtatzanise, se kam degjuar qe Java e pare nuk quhet, prandaj me thoni dicka per kete. shtatzanise, gjate saj gruaja perjeton disa ndryshime dhe kryesisht gjate muajit te fundit do te perballet me teper me shqetesime te tipit. Gjate 10 javeve te fundit, me shume nevoje per energji ka rritja e fetusit. Forum Shëndeti Armiqtë e shtatzënisë Embrioni ne javet e para - YouTube Embrioni ne javet e para: pin. Padyshim qe ne trimestrin e fundit (muajt 7, 8 dhe 9) problemi i mostretjes behet me i "dukshem", pasi fetusi (foshnja) eshte goxha i rritur dhe ushtron shtypje dhe ngushtim te hapesires se organit te stomakut. sekrecionet e bardha. Ushqimet për një shtatzani të shëndetshme ? - Duration: 3:28. Gjakderdhjet gjatë shtatzënisë janë një dukuri relativisht e shpeshtë, por ato mund të jenë edhe shenjë e rrezikshme dhe ju gjithmonë duhet të kontaktoni mjekun kurdo që kjo ndodh. Ne tre javet ne vazhdim bebi do dyfishoje dimensionet. Këto ndryshime janë të kushtëzuara si nga prezenca dhe zhvillimi i qenjës së re në mitër, ashtu edhe në veprimin shtuar të ca gjëndrrave endokrine të nënës dhe me veprimin placentës si organ endokrin. Edhe ne njëherë kemi qenë embrion e fetus. Emri i përdoruesit tuaj. Ekografia, ose e quajtur ndryshe ultra-sonografia, eshte nje metode per te perftuar imazhe te organeve te brendeshme duke derguar brenda trupit vale tingujsh me frekuence te larte. Arsye e kësaj është se një numër i vogël i femrave (10-15%) e ka ciklin e plotë i cili zgjat 28 ditë, kështu që, nuk mund të llogaritet dita e saktë se. • Konsumoni sa më shumë lëngje të freskëta. Birmingham - Katër bebe, vajza katërnjake të lindura 10 javë para kohe, do të jenë së bashku në shtëpinë e tyre për Krishtlindje, njofton BBC, citon Syri. Mirëpo së fundmi këngëtarja ka bërë një gabim duke konsumuar verë të bardhë, gjë që nuk është e lejueshme gjatë shtatzënisë. 6350 meeldimist · 25 räägivad sellest · 18 olid siin. Rreziku i kontaminimt me i madh eshte ne 3-6 javet e para te shtatezanise dhe zbret ne javet e 13-18. Mon Aug 17, 2009 8:40 am: Shtatzania, çfarë ndodh me bebin dhe nënën ne muajt e shatzanise bazuar ne javet e shtatzanise. Depresioni post-partum është një gjendje që krijohet tek gruaja pas lindjes, por që shpesh rreth tij fliten edhe disa teori jo të vërteta, që shpesh janë konsideruar edhe si të rrezikshme sipas një artikulli të publikuar në revsistën australiane "Chi. Periudha delikate per zhvillimin e tij afersisht kaloi, ndersa rreziku per te humbur shtatzanine eshte me I vogel. 3 deri ne 4 femra e përjetojnë këtë gjendje të sindromës para menstruacioneve. Elvis Naçi 377,701 views. Takimi i një spermatozoidi dhe i një ovule ka krijuar një vezë prej gjysmë milimetri, që është vendosur në mitrën tuaj pas 7 ditëve. Cdo fije floku eshte si nje gyp me hapesire bosh ne mes. Këto zhvillime të fetusit janë të disajnuara të japin një ide të përgjithshme se si një fetus rritet ne mitër. "Vetëm kaq na duhet që të fitojmë. Bazat e Ushqyerjes Ushqyerja e gruas shtatzënë 6 Ushqyerja e fëmijës Manual për Punonjësit e Kujdesit Shëndetësor Parësor madhësia: • Në 4 muaj, fetusi është rreth 10 cm i gjatë. Jodi ndihmon në rregullimin e metabolzmit dhe luan një rol të rëndësishëm në kontrollin e tiroides dhe në shumë procese të tjera trupore. Mirë se vini! Hyni në llogarinë tuaj. Nje tjeter shenje ditet e para te shtatzanise eshte lodhja. Urime! Sapo keni mësuar se jeni shtatzenë! E tejmbushur me emocione por dhe e frikësuar sepse nuk e di cfarë të pret ne jemi ketu për të ndihmuar gjatë këtyre 40 javëve të rëndësishme. keto kohe i bie per gati 2 vjet. Voice of Albanians. Kaloritë janë të nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e bebes. Sasia e pergjithshme e gjakut qe qarkullon ne trupin e nenes eshte rritur dhe do vazhdoje te rritet deri ne javen e 30. A jane suplementet te domosdoshme ne shtatzani? Kjo varet nga dieta e gruas shtatzene. Vitamina D luan rol të rëndësishëm në ndërtimin e sistemit eshtor duke mundësuar absorbimin e kalciumit nga trupi ynë. Disa nga mjeket rekomandojne qe te gjitha grate shtatzana duhet te nderpresin mardheniet seksuale ne javet e fundit te shtatzanis, si mase parandaluese e ndonje komplikimi, pershkake semeni (lengu i spermes) permbane nje kemikal qe mund te stimuloj shtrengimet. 2- Mungesa e ciklit. Vile ne plazh. [11] Lëvizja e embrionit vërehet nga muaji i gjashtë, ka madhësinë 5-11 mm, kur janë evidente bazat e duarve dhe këmbëve dhe bëhet dallimi i. Me shumë mundësi dhimbjet tuaja janë si pasojë e zgjerimit të muskujve dhe lidhëseve të mitrës. Ndoshta shumë prej jush i kanë provuar, por ato të cilat e kanë për herë të parë, do të mësojnë se çfarë do të presin. Urime! Sapo keni mësuar se jeni shtatzenë! E tejmbushur me emocione por dhe e frikësuar sepse nuk e di cfarë të pret ne jemi ketu për të ndihmuar gjatë këtyre 40 javëve të rëndësishme. Cdo te enjte ne Shqiptarja. Konsultohu me mjekun se cka ai apo ajo mendon. Padyshim qe ne trimestrin e fundit (muajt 7, 8 dhe 9) problemi i mostretjes behet me i "dukshem", pasi fetusi (foshnja) eshte goxha i rritur dhe ushtron shtypje dhe ngushtim te hapesires se organit te stomakut. E njejta gje ndodh me parfumet, nese me pare i adhuronte tashme i japin aq shume bezdi deri gati ne nzjerrje te ushqimit. Nje vlere e larte e alfa fetoproteines mund te tregoje nje difekt te tubit neural, shtatzani multiple ose nje gabim ne llogaritjen e epokes gjestacionale. Mami ime - Keshilla, Shtatezania, Lindja, Femija, Ushqimi. Kështu sipas këtyre sinjaleve dhe këtij dialogu mes embrionit dhe uterusit (nënës), organizmi i nënës përshtatet dhe përgatitet për shtatzani. dhimbjet me fillojne diten e pare dhe me zgjasin 2 dite,sidomos gjate veres dhimbjet behen te padurushme. Krijimi i njeriut ne barkun e nenes!- Elvis Naçi - Duration: 14:20. Arsye e kësaj është se një numër i vogël i femrave (10-15%) e ka ciklin e plotë i cili zgjat 28 ditë, kështu që, nuk mund të llogaritet dita e saktë se. “Krizën do ta përballojmë bashkë”, Tritan Kalo shpërthen ndaj politikanëve: Po fitimet tuaja, të PPP-ve, KÇK-ve, tenderave a do t’i ndani me ne? Ministria e Shëndetësisë: 10 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit. Por si mund ta kuptojë gruaja se në cilin muaj ndodhet në varësi të …. Nje tjeter shenje ditet e para te shtatzanise eshte lodhja. Ne proceduren e ekos nuk ka rrezatim te jonizuar. Varësisht nga ku gjakderdhja origjinën e termit - herët apo vonë, ne mund të supozojmë patologjinë që e ka shkaktuar gjakderdhje. Gjate 10 javeve te fundit, me shume nevoje per energji ka rritja e fetusit. Burkholderia cepacia, qe me pare konsiderohej si nje specie e vetme bakteriale, ne te vertete perfshin nje grup bakteriesh Gram negative, te ngjashme ndermjet tyre ne nivelin fenotipik (domethene ne menyren se si paraqiten) dhe te lidhura njera me tjetren ngushte nga pikpamja filogjenetike (dmth historia evolutive e species), me nje ngjashmeri te larte ne sekuencat e tyre te ADN dhe ARN. seks ne shtatzani Qe te kemi femije te shendohe ne duhet te kemi nje trupe te shendoshe, ju mund ta zbuloni kete me ane te testit per shtatzani. Banese me qira ne plazh Golemit 17 euro nata. Këto valë rregjistrohen dhe paraqiten si një imazh në kohë reale. Shume gra shtatzan jane shume te ndjeshme ndaj ererave. i lutem zotit te jem shtatzane. Nëse do të keni djalë, organi gjenital është më i dukshëm tani edhe pse mund të jetë duke ta fshehur kur e sheh ne eko. Rreth 60% në Gjermani dhe rreth 40% në SHBA. Gratë me diabet të tipit 1 ose 2 duhet të kryejnë testin A1c se paku 3 deri 4 muaj përpara se ato shpresojnë të mbeten shtatzane. Ne vijim keni pyetjet me te zakonshme rreth seksit ne shtatzani. Pra, edhe pak e do të bëhet nënë për herë të dytë. Më poshtë ne po ju rikujtojmë disa nga grupet e ushqimeve të sugjeruara për të pasur një shtatzani të lehtë dhe një foshnje të shëndetshme. 110K likes. Shpesh ne themi se "trashëgoj sytë e babait" ose "inteligjenc ën e nënësơ. • Depresioni nuk shfaqet në shtatzani por vetëm pas lindjes. E njejta gje ndodh me parfumet, nese me pare i adhuronte tashme i japin aq shume bezdi deri gati ne nzjerrje te ushqimit. Pergjigja e sakte eshte alternativa e ngjyrosur / Doc. Kjo shtese energjie eshte sidomos e domosdoshme nga java e 10-te deri ne javen e 30-te, periudhe gjate te ciles krijohen rezervat mamore te yndyrnes. Gratë me diabet ose hypertension duhet t'i kenë këto nën kontroll përpara se të mbeten shtatzane. Mund tu dhëmbin dhe janë të ndjeshëm kur i prekin. Java e 7 e shtatzanise. Sasia e pergjithshme e gjakut qe qarkullon ne trupin e nenes eshte rritur dhe do vazhdoje te rritet deri ne javen e 30. - Sa shpesh shihen anomalit fetale ne barkun e nënës? Në përgjithësi në cdo 100 shtatzani 2 shihen anomali fetale(2%). Kam bere nje eko per melcine dhe organeve te tjera rreth saj, dhe me kane dale mire, te pa prekura. Ja si llogariten JAVET dhe MUAJT e shtatzanise,,? Cfare kam vendosur ne valixhen time te lindjes Çfare ndodh me femijen gjate seksit ne shtatzani,,?. Te gjitha javet e shtatzanise do te gjendet ne kete kategori qe ndryshe quhet Kalendari i Shtatzanise. 3 deri ne 4 femra e përjetojnë këtë gjendje të sindromës para menstruacioneve. Jam ne javen e 20 tash. Por pak ka bisedime rreth temes si seksi ne shtatzani, dhe kjo eshte ndoshta per shkak te tendencave kulturore qe kemi dhe themi se nenat shtatzena nuk jane per seks. Eshte SST, qe shkaktohet nga Chlamydia trachomatis. Filloni një zakon të shëndetshëm sot duke marrë 400 mcg acid folik çdo ditë. Sasia e përgjithshme e gjakut qe qarkullon ne trupin tënd është rritur dhe do vazhdoje te rritet deri ne javen e 30. com - Gjumi ne Shtatzani Gjakderdhje mund të ndodhë si në fillim dhe në fund të shtatzënisë. Forum Shëndeti Ne: pin. Pas konfirmimit të shtatzënisë Gjiko dhe Elita kanë një super surprizë për të gjithë ne! Prej dy muajsh moderatorja Elita Rudi dhe reperi Gjiko janë zyrtarisht të martuar. Sipas studimeve ekzistojnë disa shenja të zakonshme që ju tregojnë se keni mbetur shtatzënë para kësaj periudhe kohore. Voice of Albanians. Era e mishit ose peshkut, te alkolit dhe te kafese behen pothuajse te pa durueshem nga femrat te cilat presin femije. Ne po ju paraqesim disa nga ato më të zakonshmet që ndodhin pothuajse te të gjitha gratë shtatzëna. Postoje në Facebook. al shqiptaria balkanweb balkanweb. fjalëkalimi juaj. Fetus është vetëm rreth 3. Ju jeni shtatzanë që prej vetëm disa ditësh, por jeta e re që gjallon tek ju është tashmë shumë aktive. Gjatë fillimit të shtatzënisë është shumë e rëndësishme marrja e suplementeve vitaminoze, ku ndër më kryesoret mund të përmendim vitaminën D. Nëse do të keni vajze, mitra e saj dhe tubat janë formuar. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te. Konsultohu me mjekun se cka ai apo ajo mendon. Ja disa nga shenjat e hershme që tregojnë se keni mbetur shtatzënë: Dhimbje […]. Rrjedhjet mund të shoqërohen edhe me dhimbje të ngjashme me ato të menstruacioneve. Kontrollet duhet te behn 1 here ne muaj deri ne muajin e tete. Ja si llogariten JAVET dhe MUAJT e shtatzanise,,? Cfare kam vendosur ne valixhen time te lindjes Çfare ndodh me femijen gjate seksit ne shtatzani,,?. Nje tjeter shenje ditet e para te shtatzanise eshte lodhja. Un para 6 muajsh bera abort spontan u be 5 muaj qe kryejm marredhenie te pambrojtur kam perdorur dhe clomid muajin qe kaloi ciklin e kam me 25 dmth dhe dy dit por kam dy dit me sekrecione kafe kam dhimbje ne fund te barkut dhe mesi jam dhe pak e lodhur kam dhe dhimbje gjoksi nuk. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te zhvillimit te tij. Gjakderdhjet gjatë shtatzënisë janë një dukuri relativisht e shpeshtë, por ato mund të jenë edhe shenjë e rrezikshme dhe ju gjithmonë duhet të kontaktoni mjekun kurdo që kjo ndodh. Më poshtë ne po ju rikujtojmë disa nga grupet e ushqimeve të sugjeruara për të pasur një shtatzani të lehtë dhe një foshnje të shëndetshme. Në qoftë se po mendoni se mund të jeni shtatzënë, shpresojmë që lista jonë e shenjave më të zakonshme të shtatzënisë…. Mirë se vini! Hyni në llogarinë tuaj. - Sa shpesh shihen anomalit fetale ne barkun e nënës? Në përgjithësi në cdo 100 shtatzani 2 shihen anomali fetale(2%). Mikrobiologu Lul Raka, njëherësh koordinator i bashkëpunimit me Qendrën Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, në një postim në Twitter ka bërë thirrje për qëndrim në shtëpi, kujdes sa më të madh të higjienës, duke theksuar se po futemi në javët me vendimtare për jetët e më të dashurve tanë. Padyshim qe ne trimestrin e fundit (muajt 7, 8 dhe 9) problemi i mostretjes behet me i "dukshem", pasi fetusi (foshnja) eshte goxha i rritur dhe ushtron shtypje dhe ngushtim te hapesires se organit te stomakut. Te gjitha javet e shtatzanise do te gjendet ne kete kategori qe ndryshe quhet Kalendari i Shtatzanise. Por si mund ta kuptojë gruaja se në cilin muaj ndodhet në varësi të […]. Per te vleresuar rezultatet tek nena dhe tek fetusi pas trajtimit me.